Departamenti: Ekonomiks
Grada/Titulli: Prof. Asoc. Dr.
Funksioni: Zv. Rektor
Biografia: Prof. Assoc. Dr. Bernard Dosti është Zëvendës –Rektor për kurrikulat dhe orientimin mësimor në Universitetin e Tiranës. Ai u diplomua në Universitetin e Tiranës në Ekonomiks në vitin 2005. Ai përfundoi me sukses Masterin në Universitetin e Tiranës në bashkëpunim me Universitetin e Bamberg, Gjermani. Nga viti 2005 e në vazhdim Prof. Assoc. Dr. Dosti është lektor me kohë të plotë në departamentin e Ekonomiksit, Fakulteti i Ekonomisë, Universiteti i Tiranës. Ai jep lëndë të ndryshme kryesisht në fushën e financave publike dhe ekonomiksit të Integrimit Evropian etj. Në vitin 2011 B. Dosti mbrojti Doktoraturën në Universitetin e Tiranës në fushën e pensioneve. Ai ka qenë i angazhuar në rolin e ekspertit në Platformën për Bashkëpunimin Trans Akademike në Inovacion. Ai ka marrë pjesë në një sërë aktivitetesh akademike kombëtare dhe ndërkombëtarë në fushën e financave publike, pensioneve, korrupsionit dhe integrimit Evropian.
Fusha e kërkimit: Financat Publike, Ekonomiksi i Integrimit Evropian
Lëndët: Ekonomiks i Integrimit, Ekonomik Europian Financat Publike